JavaScript – dlaczego właśnie ten język?

nauka programowania wrocław

Powstanie języka JavaScript to rok 1995. Właśnie wtedy programista Brendan Eich pracujący dla Netscape Communications. Prototyp został stworzony w zaledwie 10 dni! Było to spowodowane potrzebą uatrakcyjnienia stron internetowych, poprzez możliwość zaprogramowania interaktywności.

I tak aż do 2009 roku był postrzegany JavaScript. Jako język wyłącznie do stron internetowych, wyłącznie do Front-endu. Wszystko się zmieniło po wprowadzeniu Node.js.

Od tego momentu JavaScript nie jest już używany tylko w aplikacjach internetowych i przeglądarkach internetowych. JavaScript jest również używany w oprogramowaniu, serwerach i wbudowanym sprzęcie.

Dzięki możliwości wykorzystania wielu środowisk w JS można tworzyć aplikacje mobilne (React Native). To właśnie w nim stworzono aplikacje takie jak Facebook, Instagram, Skype. Aplikacje desktopowe uruchamiane z pulpitu (Electron.js), a nawet tworzenie gier komputerowych.

Statystyki

JavaScript kolejny rok z rzędu jest najczęściej używanym językiem programowania. Dla większości programistów programowanie, to programowanie internetowe.

Źródło: StackOverflow

Próg wejścia

Ponieważ Java Script jest już zainstalowany w każdej przeglądarce internetowej, oszczędza to osobom rozpoczynającym naukę żmudnego konfigurowania środowiska programistycznego. Nowicjusze mogą po prostu zacząć kodować. Jest to jeden z najprostszych języków, aby rozpocząć przygodę z programowaniem. Istnieje również duża społeczność internetowa, która oferuje wsparcie i porady.

Poprzedni Wpis

Nauka programowania

Następny Wpis

Czy nastolatek może nauczyć się programować w Python?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href=""> <abbr> <acronym> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>