

Programowanie od najmłodszych lat
Kreatywne myślenie
Naukowcom z Centre for Real World Learning Uniwersytetu w Winchester udało się znaleźć inżynierskie skłonności umysłu. Jest to charakterystyczne myślenie przekładające się na sposoby rozwiązywania problemów. Z kolei Uniwersytet Princeton wydał książkę pt. Future of Children. W niej podkreślono jak technologia może pozytywnie wpływać na naukę, angażować dzieci do pracy w grupach i kształtować logiczne myślenie.
Już u najmłodszych dzieci można zaobserwować myślenie techniczne czy raczej logiczne. Otaczający świat dostrzegają w sposób akcji i reakcji. Lubią eksperymentować, dążą do celu w sposób, który nam dorosłym, nawet nie przyszedłby na myśl.
Należałoby rozwijać kreatywne myślenie, nie narzucać sztywnych rozwiązań i uczyć zdawania testów. Niestety jest to droga, którą od dawna kroczy większość szkół.
Naukowcy nadal próbują znaleźć najlepszy sposób rozwijania umiejętności technicznego myślenia w rożnych grupach wiekowyh. Zgodni są, że dobrym sposobem jest angażowanie dzieci w zadania projektowe. Jeżeli z pomocą dorosłego zostaną wytłumaczone, np. podstawowe prawa fizyki i mechaniki, a następnie dzieci zbudują rakietę i ją uruchomiom, najlepiej przyswoją przedstawioną wiedzę. To właśnie połączenie teorii i praktyki daje najlepsze rezultaty.
Programowanie dla dzieci
Nauka programowania dla dzieci może być jedną z wielu dróg rozwijania kreatywności, szukania nieszablonowych rozwiązań, czy nauki pracy w grupach nad projektem.
Już w kilku osobowej grupie 9 latków pomysłów na własną aplikację czy grę jest mnóstwo. A następnie należy ją zaprojektować, ustalić bohaterów, interakcje. Wybrać platformę lub język programowania. I nie ma tutaj jednego dobrego rozwiązania!
Zgodnie z wcześniejszą zasadą poznają teorię: jak działają pętle, instrukcje warunkowe. Uczą się typów danych, funkcji i ich zastosowania. Następnie zdobytą wiedzę mogą przełożyć na działający kod i jednocześnie wcześniej zaprojektowaną, własną grę!
Istnieje wiele wspierających platform, które pomogą w samodzielnej nauce dzieci w domu. Można tutaj wymienić bardzo dobrze przygotowane Khan Academy. Obejmuje ona wiele przedmiotów zarówno ścisłych, jak i humanistycznych. Dla młodszych uczniów dostępna jest strona Code.org – świetna nauka podstaw poprzez zabawę ze znanymi bohaterami z bajek i filmów.